Fizjoterapia opiera się na specjalistycznych działaniach mających na celu przywrócenie, rozwijanie oraz utrzymanie sprawności ruchowej pacjenta. Zalecana jest osobom, które na skutek różnych czynników takich jak: urazy, wady wrodzone, proces starzenia oraz inne choroby borykają się z nieprawidłowym funkcjonowaniem w obrębie narządu ruchu. Właściwe zdiagnozowanie schorzenia pozwala na dobór odpowiedniej terapii, a tym samy daje możliwość na powrót do normalnego funkcjonowania. 

Czym zajmuje się fizjoterapeuta?

Fizjoterapia w ostatnich latach stała się niezbędnym elementem prawidłowego leczenia chorób w obrębie narządu ruchu. Polega na kompleksowym podejściu do pacjenta oraz zaangażowaniu go do czynnego udziału w terapii, a w niektórych przypadkach również najbliższego otoczenia chorego. Współpraca fizjoterapeuty oraz pacjenta jest kluczem do osiągnięcia pozytywnych rezultatów. Fizjoterapia obejmuje szereg medycznych czynności wykonywanych przez wykfalifikowanych fizjoterapeutów, których postępowanie opiera się na rozpoznaniu klinicznym schorzenia na podstawie zebranych wniosków, wywiadu z pacjentem oraz wyników badań. Następnie za pomocą odpowiednich zabiegów, specjalista pomaga choremu w korygowaniu wad oraz odzyskaniu sprawności fizycznej.

Jakie zabiegi obejmuje fizjoterapia?

Rodzaj terapii dobierany jest indywidulanie do każdego pacjenta. Fizjoterapia jest profesją opierającą się na trzech filarach, do których zalicza się:

  • Kinezyterapia – wykorzystuje ruch jako główne narzędzie mające przywrócić organizm do pełnej sprawności. Obejmuje takie działania jak: ćwiczenia, gimnastykę leczniczą czy pływanie. Jej celem jest usprawnianie funkcjonowania konkretnego narządu ruchu lub postępowanie ogólne, polegające na wzmocnieniu mięśni, pobudzeniu krążenia, utrzymaniu właściwej siły fizycznej oraz poprawę wydolności organizmu.
  • Fizykoterapia – ten rodzaj fizjoterapii wykorzystuje zjawiska fizyczne. Są to m.in.: zabiegi z wykorzystaniem prądu elektrycznego, ultradźwięków, ciepła i zimna, promieniowania ultrafioletowego, świetlnego oraz laserowego. 
  • Masaż – polega na uciskaniu i wykorzystywaniu bodźców mechanicznych w celach leczniczych lub profilaktycznych. Dzięki odpowiednio przeprowadzonym masażom zwiększa się ukrwienie i pobudza obieg limfy w organizmie. Masaż wpływa również na aktywację skurczu mięśni oraz ich regenerację. 

Fizjoterapia – dla kogo?

Fizjoterapia skierowana jest do osób po wypadkach, urazach, z wadami wrodzonymi oraz z niepełnosprawnością ruchową (związaną np. ze starzeniem się). Dolegliwości ze strony narządu ruchy mogą wynikać z zaburzeń w obrębie:

  • układu mięśniowo – szkieletowego: bóle kręgosłupa, bóle stawów, urazy u sportowców
  • układu neurologicznego: pacjenci po udarze, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane
  • układu oddechowego: astma, mukowiscydoza
  • układu sercowo – naczyniowego: pacjenci po zawale

Gdzie szukać fizjoterapeuty?

Dobrego fizjoterapeutę znajdziesz online. Wpisz w wyszukiwarkę np. fizjoterapeuta kraków