Nadciśnienie to bardzo poważne schorzenie, dlatego należy stale monitorować swój stan zdrowia, aby przypadkiem nie mieć z taką dolegliwością styczności. Dobrą informacją dla pacjentów jest jednak to, że nadciśnienie dość łatwo jest zdiagnozować. Wystarczy zapoznać się z podstawowymi objawami tej przypadłości i sprawdzać, czy nie ma się ich u siebie.

Jakie są najpopularniejsze objawy nadciśnienia tętniczego?

Wśród najpopularniejszych objawów nadciśnienia tętniczego znajdują się:

  • zawroty głowy,
  • duża nerwowość,
  • zmęczenie,
  • uciski w głowie,
  • krwawienie z nosa, 
  • bezsenność,
  • kołatanie serca,
  • duszności.

W przypadku zaobserwowania u siebie takich objawów, występujących przez kilka dni najlepiej jest udać się bezpośrednio do specjalisty, który postawi pacjentowi diagnozę. W razie potrzeby przepisane zostaną odpowiednie środki, które będą zapobiegać dalszemu rozwojowi tej przypadłości. Wykonanie badań profilaktycznych raz na kilka miesięcy może sprawić, że bardzo szybko zdiagnozuje się nadciśnienie tętnicze i będzie można przystąpić do procesu obniżania ciśnienia, oczywiście stopniowo.

U niektórych pacjentów dodatkowo mogą pojawić się drgawki, zaburzenia widzenia oraz niewydolność nerek. Są to jednak objawy świadczące o tym, że ma się już bardzo duże problemy z podwyższonym ciśnieniem i wizyta u specjalisty jest konieczna.

Jak można obniżyć ciśnienie?

Znalezienie odpowiednich sposobów na obniżenie ciśnienia nie jest łatwe. W pierwszej kolejności warto jednak zmienić swoje codzienne nawyki, a więc mniej się denerwować, częściej spacerować, jeść zdrowiej i pić mniej kawy. Objawów nie można jednak nigdy lekceważyć, powinno się jak najprędzej udać z wizytą do lekarza, aby ten przepisał leki odpowiednie dla danego pacjenta, które pomogą mu obniżyć ciśnienie. Wtedy też na jakiś czas objawy powinny ustąpić, ale nadal trzeba obserwować własny organizm, czy aby po pewnym czasie nie powrócą na nowo. W niektórych przypadkach problemy z nadciśnieniem tętniczym mogą trwać przez wiele lat, konieczny jest wtedy stały nadzór lekarski. 

W przygotowaniu artykułu pomógł właściciel sklepu internetowego Mamcisnienie.pl.