Oczyszczacz i nawilżacz powietrza to urządzenie coraz popularniejsze w naszych domach ze względu na cechy korzystnie wpływające na zdrowie. Urządzenie zostało stworzone do walki ze smogiem i zanieczyszczeniami powietrza w domu i mieszkaniu. Oczyszczacz powietrza ma za zadanie przefiltrowanie powietrza znajdującego się w pomieszczeniu co sprawia, że człowiek ze skłonnościami do alergii ma zapewnione lepsze życie. 

Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

Na rynku jest mnóstwo oczyszczaczy powietrza, tańszych, jak i droższych. W sprzedaży można znaleźć oczyszczacze od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy od wielkości pomieszczenia jakie chcemy oczyścić. Jeżeli mieszkanie ma ok. 50 m2, jedno małe urządzenie nie jest w stanie oczyścić całego mieszkania. W tym przypadku, zamiast jednego droższego urządzenia warto pomyśleć o zakupie trzech oczyszczaczy. Trzy filtry poradzą sobie z oczyszczaniem, dlatego oczyszczacz trzeba dobierać względem pomieszczenia, a nie względem powierzchni całego mieszkania.

Urządzenie powinno być ustawione w pomieszczeniu, gdzie spędzamy najwięcej czasu, czyli przeważnie w sypialni. Niektórzy ludzie mogą mieć z tym problem, ponieważ jest on raczej głośny podczas pracy. Sprzęt ten potrzebuje trochę czasu, zanim oczyści cały pokój. Podczas zakupu oczyszczacza warto zwrócić uwagę na: rodzaj filtra zamontowanego w urządzeniu (preferowany jest filtr HEPA – ze względu na wysoką wydajność), głośność podczas pracy oraz dostępność i cenę filtrów. Fajnym rozwiązaniem są urządzenia z funkcjami dodatkowymi, tj. wskaźnik jakości powietrza, tryb automatyczny, czyli kontrola oczyszczania za pomocą odczytów liczników oraz jonizacja powietrza. Podczas zakupu urządzenia warto pamiętać, że im bardziej wydajny i rozbudowany jest oczyszczacz, tym cena filtra, który musi być wymieniany raz w sezonie, jest wyższa.