Dostęp do pomocy psychologicznej jest bardzo szeroki, ponieważ specjaliści udzielają porad również przy wykorzystaniu sieci internetowej. Taka forma terapii jest bardzo wygodna, gdyż nie trzeba umawiać się na bezpośrednie spotkanie z psychologiem, aby otrzymać satysfakcjonującą pomoc lub poradę. Zwrócić o nią można się w kryzysowej sytuacji, gdy kondycja psychiczna człowieka jest osłabiona.

Pełna anonimowość

Osoby zdecydowane na skorzystanie z pomocy psychologicznej online stawiają na pełną anonimowość, ponieważ psychologom nie trzeba się przedstawiać. Specjalistom również nie zależy na tym, aby poznać personalia swoich pacjentów. Celem jest niesienie pomocy, tak aby zainteresowany odzyskał równowagę psychiczną. Pomoc online odbywa się przy zastosowaniu rozmów wideo, gdzie twarz pacjenta jest zamazywana lub też za pomocą czatu, gdzie nie trzeba podawać swoich danych osobowych.

Psycholog online to również korzystne rozwiązanie z uwagi na własne bezpieczeństwo i poczucie pewności siebie. Wiele osób boi się mówić wprost o swoich problemach, czy też depresji. Otwieranie się przed psychologiem przez Internet jest dużo łatwiejsze. Poza tym z takiej pomocy mogą skorzystać również ludzie przebywający na co dzień za granicą. Nie trzeba znajdować się więc na terenie Polski, aby psycholog pomógł osobie w potrzebie.

Nie tylko zalety

Zalet związanych ze skorzystaniem z tej formy pomocy jest bardzo dużo, jednak ma ona także swoje wady, w tym:

  • ograniczony kontakt,
  • możliwość wykreowania sztucznego wizerunku.

Psycholog nie widzi swojego pacjenta, a więc nie może zaobserwować pewnych jego zachowań i poznać go od wewnątrz. Musi polegać na tym, co pisze mu dana osoba. Oczywiście najważniejsze jest rozwiązanie problemu i odzyskanie dobrej formy psychicznej, jednak trzeba się przygotować na to, że czasami specjalista zaleci podopiecznemu kontakt z psychologiem w realnym świecie, np. wtedy, gdy sprawa jest bardzo poważna. Pewne jest jednak to, że warto skorzystać z takiej pomocy psychologicznej, gdy ktoś potrzebuje wsparcia, a nie ma zbyt dużo wolnego czasu.