Niezależnie od tego, czy pływamy dla relaksu czy zajmujemy się nim sportowo, pływanie wpływa pozytywnie na organizm w sposób wielowymiarowy. Regularne chodzenie na basen bez względu na stopień wytrenowania przynosi ogrom korzyści. W tym artykule znajdziesz informacje na temat jak bezpiecznie pływać i gdzie nabyć lub szlifować tę umiejętność oraz po jakim czasie widać efekty tej aktywności. 

Jak bezpiecznie pływać?

W trakcie pływania należy pamiętać o odpowiedzialności za swoje życie i zdrowie. Nie należy poddawać się presji obserwujących nas osób i próbować naśladować bardziej zaawansowanych od siebie. Pamiętajmy, aby pływać tylko pod okiem ratowników lub trenerów. Jeżeli chcemy pływać na otwartej przestrzeni, pamiętajmy o obserwacji warunków pogodowych i unikaniu miejsc niestrzeżonych i zakazanych do kąpieli. Uważajmy tez na zdrowie innych – nie popychajmy, nie wrzucajmy innych do wody, ponieważ niewinny żart może zakończyć się bardzo niebezpieczną, niekiedy tragiczną sytuacją. 

Gdzie nabyć i szlifować umiejętność pływania? 

Człowiek rodzi się z odruchem pływania, ale ponieważ często we wczesnym dzieciństwie ta umiejętność nie jest podtrzymywana – z czasem zanika. Musimy więc od nowa uczyć się zachowania w wodzie. Pływanie to doskonała umiejętność, która sprzyja relaksacji oraz dobrej kondycji. Aktywuje wiele mięśni, szczególnie pozytywnie wpływa na kręgosłup i jego skrzywienia. 

Kiedy zaczynamy swoją przygodę z tym sportem, warto udać się na kurs pływania dla początkujących. Pod okiem trenera nauczymy się podstawowych umiejętności, przełamania barier i lęków. Nauczyciel podpowie nam, jak zachowywać się w wodzie, kontrolować swój oddech i ciało. Następnie nauczy nasz podstawowych technik pływackich. 

Po jakim czasie widać efekty pływania?

Pływanie przynosi mnóstwo korzyści dla organizmu. Większość ludzi do wizyty na pływalni motywuje zrzucenie kilku kilogramów i poprawa sylwetki, ale regularne pływanie przynosi nie tylko korzyści widoczne gołym okiem. Między innymi działa pozytywnie na nasze samopoczucie, poprawia humor, wycisza, relaksuje. Pamiętajmy, że samo przebywanie w wodzie nie przyniesie efektów. Aktywność fizyczna na basenie co drugi dzień, na minimum 30 minut przyniesie efekt spadku masy ciała, uwydatnienia mięśni – zwłaszcza barków, klatki piersiowej i tricepsa. Poprawi się także wydolność organizmu. Wszystkie to nastąpi po paru tygodniach regularnego pływania. Nie należy przesadzać z wizytami na basenie, ponieważ możemy nabawić się kontuzji, a to na pewno nie wpłynie dobrze na nasz organizm i motywację do dalszych treningów. 

Koniecznie doczytaj: https://szkolarekin.pl/blog/jak-zostac-instruktorem-plywania-2