Wybór pomiędzy malowaniem proszkowym a cynkowaniem stali powoduje wiele problemów. Osoby zainteresowane gubią się często w sprzecznych informacjach, przez co nie są w stanie wybrać odpowiedniej formy.

Na czym polega ocynk?

Popularny ocynk to przede wszystkim pokrycie stali warstwą cynku. Chroni ona przed oddziaływaniem powietrza i wody,  które niszczą stal.  Cynk wytwarza powłokę na swojej powierzchni, która jest świetną barierą ponieważ nie wchodzi w reakcje ze środowiskiem. Jest wytrzymała, odporna na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne czy erozję. Poprzez cynkowanie nowe samochody nie niszczą się tak bardzo jak starsze modele.

Najpopularniejsze metody cynkowania to:

-metoda natryskowa – czyli rozpylanie płynnego cynku na powierzchni stali. Jest to metoda mało obciążająca przedmiot, niestety ciężko jest pokryć trudno dostępne miejsca poprzez jej używanie,

-cynkowanie galwaniczne – metal odpowiednio przygotowany poddaje się zanurzeniu w elektrolicie, który zawiera związki cynku.

-proszkowe – jest to utrzymywanie przedmiotu w sproszkowanym cynku, który zawiera 6% tlenku cynku oraz temperaturze 350-400 stopni przez kilka godzin.

-ogniowe – polega na zanurzeniu przedmiotu w cynku rozgrzanego do temperatury 450-500 stopni. Powoduje grubszą warstwę nie tylko od zewnątrz ale również wewnątrz.

Na czym polega malowanie proszkowe? 

Jest to metoda rozpylania farby proszkowej na powierzchni przedmiotu. Malowanie proszkowe niestety nie zabezpiecza przed korozją, szczególnie w trudno dostępnych miejscach,  lecz można wcześniej wykonać fosforanowanie, które wytworzy na powierzchni powłokę fosforanów oraz odpowiednio zabezpieczy przed korozją. Metoda ta również nie zabezpiecza przedmiotu od wewnątrz. Więcej na ten temat przeczytać można na https://proszkowe-malowanie.com/.

Ocynk czy malowanie proszkowe?

Najlepszym rozwiązaniem byłoby połączenie tych dwóch metod, a mianowicie metody ocynkowania oraz późniejszego pomalowania proszkowego. Natomiast jeśli chcemy wybrać jedną metodę, lepszy będzie ocynk ze względu na swoje właściwości antykorozyjne. Umiejętne wykonanie ocynku pozwala również na ładny oraz estetyczny wygląd. W malowaniu proszkowym chcąc uzyskać działanie antykorozyjne musimy najpierw nastawić się na dodatkowy proces przygotowania jakim jest fosforanowanie.