Odfrankowienie kredytu

0
891
prawnik

Kredyty we frankach szwajcarskich w dalszym ciągu spędzają sen z powiek wielu osobom. Jak podaje portal money.pl, kredyt w szwajcarskiej walucie posiada niemal 900 tysięcy Polaków. Choć na pierwszy rzut oka sytuacja kredytobiorców jest beznadziejna, to frankowicze posiadają jednak pewną furtkę pozwalającą na uniezależnienie się od stale rosnącego kursu franka i obniżenie miesięcznej kwoty kredytu.  Jest nią odfrankowanie, czyli przewalutowanie kredytu na złotówki. Należy pamiętać, że przewalutowanie nie odbywa się po kursie z dnia zawarcia umowy kredytowej, lecz aktualnym. Dlatego odfrankowania należy dokonać, gdy kurs notuje tendencję spadkową. 

Odrankowanie – krok po kroku

Obecnie odfrankowywaniem kredytów zajmuje się wiele kancelarii prawniczych. Przewalutowanie kredytu wymaga wniesienia do sądu pozwu przeciwko bankowi w którym kredyt został zaciągnięty. Celem jest wyrok uznający, iż pomimo ważności umowy, istnieją zapisy noszące znamiona niedozwolonych klauzul indeksacyjnych. W uproszczeniu, mowa tutaj o zapisach dotyczących przeliczania walutowego z franków na złotówki, po zmiennym kursie. Największym zarzutem wysuwanym wobec klauzul indeksacyjnych obecnych w większości umów o kredyty we frankach, jest fakt, iż kredytobiorca nigdy nie może być pewien faktycznej wysokości kredytu i poszczególnych rat, co najczęściej w opinii sądów jawi się jako niedozwolone i nieuczciwe, a w konsekwencji prowadzi do unieważnienia tych zapisów i przeliczenia kredytu na polską walutę.

Czy warto?

Z pewnością, przewalutowanie kredytu we frankach szwajcarskich może być świetnym i korzystnym rozwiązaniem. Należy jednak przede wszystkim pamiętać, aby starać się o unieważnienie klauzul niedozwolonych w chwili, gdy kurs franka nie jest wysoki. Niewątpliwie zachętą do odfrankowania pożyczki może też być fakt, że jest ono równoznaczne ze zwrotem spreadów, czyli wszystkich nadpłaconych rat kredytu, gdyż w opinii sądu przewalutowanie poszczególnych rat kredytu odbywało się bezprawnie. 

Kolejny artykuł – https://www.strategy-ss.com/uslugi-zarzadcze-nadzorcze/