Przewlekły kaszel lub katar? Przeczytaj o inhalacjach.

0
1261
kaszel

Inhalacje to jedna z form leczenia domowego, którą można zastosować zarówno w przypadku przewlekłego kaszlu, jak i mocnego kataru. W jaki sposób można przeprowadzić taki zabieg i o czym warto pamiętać?

Inhalacje – domowy sposób na zdrowie

Inhalacją nazywa się zwykle zabieg wdychania pary znad gorącej wody. Podstawowym celem jest nawilżenie dróg oddechowych oraz rozrzedzenie zalegającej w nich wydzieliny. Dlatego taki zabieg można przeprowadzać zarówno w przypadku kaszlu suchego, jak i mokrego. Inhalacje można przeprowadzać trzy razy dziennie. Zaraz po zabiegu nie należy wychodzić na chłodne powietrze. Warto także pamiętać, że w przypadku standardowej inhalacji para wodna jest gorąca, dlatego należy zachować odpowiednią odległość, aby się nie poparzyć. Ostrożność należy zachować zwłaszcza w przypadku stosowania tego zabiegu u dzieci.

Podstawowa inhalacja to zwykła para wodna. Jednak gdy celem jest szybsze wyleczenie, wtedy wiele osób decyduje się na zastosowanie olejków. Na przykład olejek z drzewa herbacianego znany jest ze swoich antyseptycznych właściwości, dlatego warto dodać kilka kropli do gorącej wody, by uzyskać dodatkowe działanie inhalacji. W tym samym celu stosowane są również: olejek sosnowy, eukaliptusowy czy tymiankowy. W inhalacji można używać także rozrzedzonych naparów z ziół takich jak rumianek, który działa korzystnie w przypadku, gdy zabieg ma na celu złagodzenie suchego kaszlu. Pod kontrolą lekarza przeprowadzane są inhalacje z leków.

Inhalacja przy pomocy urządzenia

Zabieg domowej inhalacji można przeprowadzić standardową metodą, która polega na pochyleniu się nad naczyniem z parującą wodą. Można również zakupić inhalator. W zależności od tego, jak dokładnie działa dane urządzenie, można zastosować inhalacje różnego rodzaju. W przypadku standardowych inhalatorów można postępować tak samo, jak podano wyżej. Jeśli jednak inhalator jest tak naprawdę nebulizatorem, czyli zamiast pary wodnej rozpyla bardzo drobną chłodną mgiełkę, wtedy nie można stosować do domowej inhalacji niczego oprócz zwykłej wody, chyba że lekarz zalecił specjalny lek.

W przygotowaniu artykułów pomógł właściciel sklepu internetowego https://inhalujemy.pl/.