Małe mieszkania są wbrew pozorom bardzo wymagające na polu aranżacji wnętrz. Wstawienie wszystkich niezbędnych mebli i sprzętów oraz zachowanie przestrzeni życiowej wydaje się dużo łatwiejsze, jeśli mamy do czynienia z dużymi pomieszczeniami. W małych mieszkaniach często odnosimy wrażenie, że się dusimy, że otacza nas zbyt wiele rzeczy. Jak zatem zaaranżować wnętrza w małym mieszkaniu tak, aby żyło się w nim wygodnie? Czy da się osiągnąć taki efekt samemu, czy może podjęcie współpracy z projektantem jest lepszym rozwiązaniem?

Zrób to sam

Wielu właścicieli małych mieszkań decyduje się na urządzenie ich samodzielnie. Nie wszystkim dobrze to wychodzi, niektóre efekty własnoręcznej pracy przechodzą jednak najśmielsze oczekiwania. Aby zaaranżować niewielką przestrzeń na własną rękę, trzeba się jednak dobrze przygotować. W tym celu warto przeglądać katalogi firm budowlanych czy prześledzić internetowe fora.

Zanim zdecydujemy się na zakup odpowiednich mebli, sprawdźmy ich wymiary na stronie internetowej lub wybierzmy się do sklepu z centymetrem. Upewnijmy się, że dany mebel zmieści się do naszego wnętrza i będzie się w nim dobrze prezentował. Stosowne obliczenia możemy wykonać na komputerze, z pomocą przyjdą nam przeróżne programy do projektowania.

Największe problemy prawdopodobnie sprawi nam zagospodarowanie małej kuchni oraz łazienki. Aby zrobić to dobrze, potrzebny będzie zmysł przestrzenny, który nie każdy posiada. Pamiętajmy, że nie musimy wcale rezygnować z wanny w łazience ani z piekarnika w kuchni. Musimy jedynie odpowiednio rozplanować te pomieszczenia.

Profesjonalna pomoc

Jeżeli już na samą myśl o samodzielnej aranżacji małego mieszkania boli nas głowa, najlepiej będzie, jeżeli zatrudnimy projektanta. Warto wybrać zaufanego profesjonalistę, który cieszy się dobrą opinią wśród naszych znajomych. Projektant wnętrz wyręczy nas we wszystkich trudnych zadaniach. Zadba o spójność stylu oraz użytkowość każdego pomieszczenia. Weźmie pod uwagę nasze sugestie, nie obarczy nas jednak żmudnymi obliczeniami i strategią planowania wystroju mieszkania. Dzięki temu cały proces będzie dla nas czystą przyjemnością.