Transport międzynarodowy to nic innego jak przewóz towaru poza granice kraju. Ze względu na to, iż jesteśmy członkiem Unii Europejskiej, musimy doprecyzować definicję transportu międzynarodowego. W przypadku przewożenia produktów na terytorium państwa członkowskiego, z racji tego, iż należymy do Wspólnoty nie możemy mówić o transporcie międzynarodowym lecz o świadczeniach wewnątrzwspólnotowych. Należy pamiętać, iż transportem międzynarodowym nie będzie czynność, w której miejsce nadania oraz przeznaczenia znajdują się na terytorium jednego kraju, a przewóz towarów poza jego granicami ma charakter tranzytu.

Wyzwania stojące przed przewoźnikami


Osoby decydujące się na prowadzenie transportu międzynarodowego muszą liczyć się czekającymi na nie wyzwaniami. Spowodowane jest to wzrostem ogólnej ekspansji towarów oraz wzmożonym ruchem na trasach międzynarodowych. Firmy specjalizujące się w transporcie międzynarodowym muszą zwrócić uwagę na częste zmiany w przepisach. Dokładne śledzenie tego, co dzieje się w innych krajach pozwoli nam uniknąć wielu nieprzyjemnych i nierzadko kosztownych w skutkach sytuacji.
Konsolidacja wielu różnorodnych towarów nie jest niczym nowym, podobnie jak widoczne w ostatnich latach zwiększone zapotrzebowanie na transport ponadgabarytowy. Zapotrzebowanie na transport ładunków przekraczających standardowe rozmiary, niejednokrotnie wymaga od nas rozwiązania wielu technicznych problemów. Przewód takich ładunków wymaga ciągłego monitorowania przepisów określających dopuszczalną masę pojazdów oraz ich ładunków. Jest to szczególnie ważne, gdy na naszej trasie znajdują się wiadukty, mosty oraz przejazdy podziemne. Decydując się na transport międzynarodowy musimy zadbać o bezpieczeństwo ładunków oraz czas tranzytu. W tym celu należy nieustannie monitorować sytuację na drogach, po których ma odbywać się transport. Każde odstępstwo od wyznaczonej trasy musi być przeanalizowane i skorygowane z warunkami atmosferycznymi, panującymi w danym czasie na trasie. Firmy o europejskim zasięgu bez trudu powinny sprostać podanym wymaganiom.