Każde dziecko jest zupełnie inne, więc jako rodzice mamy spore wyzwanie, aby zapewnić pociechom optymalny rozwój i przestrzeń do nauki i zabawy. Kiedy dzieci są małe, zazwyczaj możemy obserwować jak szybko rosną i zmieniają się nie tylko fizycznie, ale też emocjonalnie. Zastanawiamy się czasami, jakie zabawki im kupować, aby nie były one tylko chwilową uciechą, ale pozostały w naszym domu na dłużej będąc pożyteczną formą rozrywki dla malucha.

Rozwój wyobraźni dzięki klockom

Niektóre dzieci mają swoich faworytów, po których sięgają niemal podczas każdej zabawy. Zdarza się, że dzieci dość wcześnie wykazują pewne predyspozycje i zainteresowania niektórymi formami aktywności. Uważny rodzic zaobserwuje, czym zaczyna pasjonować się jego dziecko. Często są to zabawy konstrukcyjne. Nieodzowne więc będą dla małego budowlańca kolorowe klocki. Niektóre marki mają w swoim asortymencie zestawy, które będą optymalnym wyborem podczas każdego etapu rozwojowego. Łatwo to zweryfikować. Wystarczy odwiedzić dobry sklep internetowy z zabawkami. Na ogół 2-2,5 letnie dzieci zaczynają interesować się możliwościami, jakie dają klocki, a 3 latek potrafi tworzyć bardzo ciekawe konstrukcje. Klocki to jedne z zabawek, które się nie nudzą, ponieważ mają w sobie ogromny potencjał i pozwalają zwiększać kreatywność. 

Zabawa, rozwój, nauka

Jeśli chcemy kupić ponadczasowe zabawki to warto szukać modeli, które pozwalają coś stworzyć, a nie są w pełni gotowym przedmiotem. Dzieci uwielbiają składać elementy, dlatego nie odbierajmy im tej przyjemności i nie ograniczajmy wyobraźni. Puzzle i układanki to nie tylko zabawka logiczna, ale również rozwój motoryki małej. Lepienie z plasteliny i nadawanie kształtów to zabawy manualne, które są skutecznym startem i wstępem do nauki pisania dla małych paluszków. Świetną zabawką są również drewniane kolejki i pojazdy, których nie może zabraknąć w chłopięcym pokoju. Kiedy zauważymy, że dziecko już mniej fascynuje się jakąś zabawką, warto na jakiś czas schować ją po to, aby za kilka tygodni czy miesięcy wyciągnąć, a znów będzie atrakcyjna i absorbująca.